KONTAKT

YES-nätverket fungerar både nationellt och regionalt. YES-regionaktörerna jobbar i olika hall av Finland i utvecklingsbolag, utbildningssamkommuner, NTM-centralerna och företagarorganisationer.

Riksomfattande YES rf i Helsingfors koordinerar och stöder Finlands YES-regionnätverk.

Riksomfattande YES rf
Kyllikinportti 2
00240 Helsingfors

Nätfaktura:
Nätfakturaadress/EDI-adress: 003723407081
Operatör: 003721291126 (Maventa)
FO-nummer: 2340708-1

Riksomfattande YES

Sanna Lehtonen
verksamhetsledare

sanna@yesverkosto.fi
045 357 2716

 

Leea Simola
kommunikationschef

leea@yesverkosto.fi
050 346 2496

Kati Levola
projektkoordinator

kati@yesverkosto.fi
050 341 8572

Styrelsen för Riksomfattande YES rf: Ordförande: Lauri Kurvonen, OAJ, lauri.kurvonen@oaj.fi, 020 748 9615.

Medlemmar: Outi Dorsén (Finlands Näringsliv EK), Liisa Tenhunen-Ruotsalainen (Ekonomi och ungdom TAT), Virpi Utriainen (Ung Företagsamhet rf), Joonas Mikkilä (Företagarna i Finland), Marjaana Liukko (4H) och Susanna Aro (MTK).

YES regioner

Ritva Oravuo

ritva.oravuo@kesyli.net
010 322 9452

YES Imatra
Etelä-Karjalan kesäyliopisto

Jenni Rajahalme

jenni.rajahalme@prizz.fi
040 720 5755

YES Satakunta
Prizztech Oy

Johanna Vainio

johanna.vainio@yrittajat.fi
050 358 8409

YES Varsinais-Suomi
Varsinais-Suomen Yrittäjät

Maisa Kantanen

maisa.kantanen@xamk.fi
040 569 7899

YES Etelä-Savo
Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu
Pienyrityskeskus

Piritta Parkkari

piritta.parkkari@xamk.fi
040 540 9370

YES Etelä-Savo
Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu
Pienyrityskeskus

Minna Tuukkanen

minna.tuukkanen@kouvola.fi
020 615 7279

YES Kouvola
Kouvolan kaupunki

Tiina Vainio

tiina.vainio@kinno.fi
020 615 6172

YES Kouvola
Kouvola Innovation Oy

Leena Eskola

leena.eskola@oulu.fi
040 090 6103

YES Pohjois-Pohjanmaa
Oulun yliopisto, Kerttu Saalasti instituutti

Jouni Hintikka, Projektitutkija

jouni.hintikka@oulu.fi
050 475 8328

YES Pohjois-Pohjanmaa
Oulun yliopisto, Kerttu Saalasti Instituutti

Pauliina Aula-Kyrö

pauliina.aula-kyro@ouka.fi
040 1825114

YES Pohjois-Pohjanmaa
Oulun kaupunki, Sivistys- ja kulttuuripalvelut

Heli Mylly

heli.mylly@kao.fi
044 797 4651

YES Kainuu
Kainuun ammattiopisto

Anne Määttä

anne.maatta@kamk.fi
044 7101 400

YES Kainuu
Kajaanin ammattikorkeakoulu

Minna Haasio

minna.haasio@sedu.fi
040 830 2458

YES Etelä-Pohjanmaa
Seinäjoen koulutuskuntayhtymä, Sedu

Aila Katila

aila.katila@sedu.fi
040 503 4236

YES Etelä-Pohjanmaa
Seinäjoen koulutuskuntayhtymä, Sedu

Juha Haukka

juha.haukka@yrittajat.fi
050 433 0134

YES Kanta-Häme
Hämeen Yrittäjät