KONTAKT

YES-nätverket fungerar både nationellt och regionalt. YES-regionaktörerna jobbar i olika hall av Finland i utvecklingsbolag, utbildningssamkommuner, NTM-centralerna och företagarorganisationer.

Riksomfattande YES rf i Helsingfors koordinerar och stöder Finlands YES-regionnätverk.

Riksomfattande YES rf
Kyllikinportti 2
00240 Helsingfors

Nätfaktura:
Nätfakturaadress/EDI-adress: 003723407081
Operatör: 003721291126 (Maventa)
FO-nummer: 2340708-1

Riksomfattande YES

Sanna Lehtonen
Verksamhetsledare

sanna@yesverkosto.fi
045 357 2716

 

Leea Simola
Kommunikationschef

leea@yesverkosto.fi
050 346 2496

Elli-Noora Lassy
Utbildningschef

elli-noora@yesverkosto.fi
050 341 8572

 

Styrelsen för Riksomfattande YES rf: Ordförande: Lauri Kurvonen, OAJ, lauri.kurvonen@oaj.fi, 020 748 9615. Vice ordförande: Krista Elo-Pärssinen, Perheyritysten liitto, krista.elo-parssinen@perheyritys.fi, 0400 254 004.

Medlemmar: Outi Dorsén (Finlands Näringsliv EK), Liisa Tenhunen-Ruotsalainen (Ekonomi och ungdom TAT), Virpi Utriainen (Ung Företagsamhet rf), Joonas Mikkilä (Företagarna i Finland), Marjaana Liukko (4H) och Susanna Aro (MTK).

YES regioner

YES Etelä-Pohjanmaa

Minna Haasio

minna.haasio@sedu.fi
040 830 2458

Seinäjoen koulutuskuntayhtymä, Sedu

Aila Katila

aila.katila@sedu.fi
040 503 4236

Seinäjoen koulutuskuntayhtymä, Sedu

YES Etelä-Savo

Maisa Kantanen

maisa.kantanen@mamk.fi
040 569 7899

Aalto-yliopisto Pienyrityskeskus

YES Imatra

Ritva Oravuo

ritva.oravuo@kesyli.net
010 322 9452

Etelä-Karjalan kesäyliopisto

YES Kainuu

Anne Määttä

anne.maatta@kamk.fi
044 7101 400

Kajaanin ammattikorkeakoulu

Heli Mylly

heli.mylly@kao.fi
044 797 4651

Kainuun ammattiopisto

YES Kanta-Häme

YES Keski-Suomi

Petrikki Tukiainen

petrikki@petrikki.fi
050 505 00 77

YES Keski-Uusimaa

Birgit Eskelinen

birgit.eskelinen@keuda.fi
040 174 4432

Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä Keuda

YES Kokkola

YES Kotka-Hamina

Maarit Koverola

maarit.koverola@cursor.fi
040 190 2545

Cursor Oy

Merja Kanerva

merja.kanerva@cursor.fi
040 190 2545

Cursor Oy

YES Kouvola

Minna Tuukkanen

minna.tuukkanen@kouvola.fi
020 615 7279

Kouvolan kaupunki

Tiina Vainio

tiina.vainio@kinno.fi
020 615 6172

Kouvola Innovation Oy

YES Lappi

Juhamatti Konttaniemi

juhamatti.konttaniemi@lapinamk.fi
040 6526 155

Lapin ammattikorkeakoulu

YES Österbotten

Inger Aaltonen

inger.aaltonen@vaasa.fi
040 087 1480

Vamia
Landskapet Österbotten

Nina Ingves

nina@edite.fi
040 674 5292

Hanken Business Lab
Hanken School of Economics

YES Pohjois-Pohjanmaa

Leena Eskola

leena.eskola@oulu.fi
040 090 6103

Oulun yliopisto, Oulun Eteläisen instituutti

Pauliina Aula-Kyrö

pauliina.aula-kyro@ouka.fi
040 1825114

Oulun kaupunki, Sivistys- ja kulttuuripalvelut

Jouni Hintikka, Projektitutkija

jouni.hintikka@oulu.fi
050 475 8328

Oulun yliopisto
Kerttu Saalasti Instituutti

YES Satakunta

Jenni Rajahalme

jenni.rajahalme@prizz.fi
040 720 5755

Prizztech Oy

YES Varsinais-Suomi

Johanna Vainio

johanna.vainio@yrittajat.fi
050 358 8409

Varsinais-Suomen Yrittäjät ry

Elna Jokinen

elna.jokinen@yrittajat.fi
040 576 4748

Varsinais-Suomen Yrittäjät ry