YES TUTOROPETTAJIEN YHTEYSTIEDOT

YES Tutoropet ovat opettajia, jotka ovat käyneet YES-verkoston yrittäjyyskasvatuksen asiantuntijavalmennuksen. He toimivat paikallisen yrittäjyyskasvatuksen kehittäjinä ja yrittäjyyskasvatustyön tukena.

YES valmensi vuosina 2018 ja 2019 yhteensä 130 yrittäjyyskasvatuksen tutoropettajaa toimimaan paikallisen yrittäjyyskasvatuksen asiantuntijoina ja kehittäjinä.

Eri puolilla Suomea toimivien YES Tutoropettajien avulla entistä useamman opettajan on mahdollista saada tukea ja neuvoja omaan työhön. YES Tutoropet voivat toimia myös YES-aluetoimijoiden tukena paikallisessa yrittäjyyskasvatustyössä.

Alta löydät alueittain niiden YES Tutoropettajien yhteystiedot, jotka ovat antaneet luvan julkaista tietonsa. Löydä lähin tutoropettajasi ja ole yhteydessä, jos kaipaat neuvoja tai tukea yrittäjyyskasvatuksessa.

Helsinki ja pääkaupunkiseutu

Heini Mielonen
heini.kaarina.mielonen@gmail.com
Vantaa
kouluaste: lukio

Mari Hannola-Antikainen 
mari.hannola-antikainen@lauttasaarenyhteiskoulu.fi
040 940 1220
Helsinki
kouluaste: lukio

Christa Setälä
crista.setala@edumantsala.fi
Mäntsälä
kouluaste: yläkoulu

Etelä-Pohjanmaa

Minna-Liisa Tuisku

Johanna Yliluoma
johanna.yliluoma@kauhajoki.fi
Kauhajoki
kouluaste: 1.–6. lk

Katariina Isosaari
katariina.isosaari@epsteiner.fi
044 251 9267
Seinäjoki
kouluaste: 1.–9. lk

Kirsi Nevanpää
kirsi.nevanpaa@seinajoki.fi
Seinäjoki
kouluaste: 7.–9. lk

Saara Ihalainen-Heittola
Teuva

Etelä-Savo

Alla Miller
alla.miller@edu.mikkeli.fi
Mikkeli
kouluaste: 7.–9. lk

Johanna Purokari
johanna.purokari@esedu.fi
040 3056 608
Pieksämäki
kouluaste: ammatillinen 2. aste

Eeva Pulkkinen
eeva.pulkkinen@edu.mikkeli.fi
Mikkeli
kouluaste: lukio

Susanna Elsilä
susanna.elsila@edu.pieksamaki.fi
Pieksämäki
kouluaste: lukio

Pia Jääskeläinen
pia.m.jaaskelainen@xamk.fi
040 6672 190
Mikkeli
kouluaste: korkea-aste

Imatra

Jaana Valtoaho
jaana.valtoaho@edu.imatra.fi
Imatra
kouluaste: 1.–6. lk

Heidi Miettinen
heidi.miettinen@edu.imatra.fi
Imatra
kouluaste:7.–9. lk

Kainuu

Heli Mylly
heli.mylly@kao.fi
044 7974 651
Kainuu
kouluaste: kaikki kouluasteet
Heli Mylly toimii myös YES Kainuun aluekoordinaattorina.

Tanja Ruotsalainen
tanja.ruotsalainen@edukajaani.fi
044 7100 733
Kainuu
kouluaste: 1.–9. lk

Kanta- ja Päijät-Häme

Marja-Riitta Tikkala
marja-riitta.tikkala@edu.padasjoki.fi
044 7202 077
Padasjoki
kouluaste: 7.–9.lk ja lukio

Tuija Tiala
tuija.tiala@kktavastia.fi
Hämeenlinna
kouluaste: lukio

Keski-Suomi

Marja Launonen
marja.launonen@konnevesi.fi
kouluaste: 1.–6. lk

Pirjo Rosti
pirjo.rosti@jkl.fi
Jyväskylä
kouluaste: 7.–9. lk

Keski-Uusimaa

Antti Korhonen
antti.korhonen@tuusula.fi
040 5625778
kouluaste: 7.–9. lk

Mika Jääskeläinen
mika.jaaskelainen@edu.jarvenpaa.fi
Järvenpää
kouluaste: 7.–9. lk

Leena Rättyä
leena.rattya@edu.mantsala.fi
Mäntsälä
kouluaste: 7.–9. lk

Marja Toivola
marja.toivola@tuusula.fi
Tuusula
kouluaste: lukio

Kotka-Hamina

Jarno Syrjäläinen
Kotka
kouluaste: lukio

Sannaleena Sirola
sanna.sirola@kotka.fi
040 8495 834
Kotka
kouluaste: lukio

Paavo Kriktilä
paavo.kriktila@hamina.fi
Hamina
kouluaste: 7.–9. lk

Anne Jaakola

Timo Erikoinen
timo.erikoinen@ekami.fi
Kotka
kouluaste: ammatillinen 2. aste

Hilkka Huisko
hilkka.huisko@ekami.fi
kouluaste: ammatillinen 2. aste

Jussi Hartikainen
jussi.hartikainen@pyhtaa.fi
Pyhtää
kouluaste: 1.–9. lk

Kouvola

Petri Rautio
petri.rautio@edukouvola.fi
020 6156 706
Kouvola
kouluaste: 7.–9. lk ja lisäopetus

Päivi Parkkonen
paivi.parkkonen@edukouvola.fi
kouluaste: lukio

Tapio Lehtinen
tapio.lehtinen@edukouvola.fi
040 0740 587
Kouvola
kouluaste: 1.–6. lk

Lappi

Milja Lukkarila
milja.lukkarila@roiedu.fi
Rovaniemi
kouluaste: peruskoulu

Pohjanmaa

Heidi Storbacka
heidi.storbacka@pedersore.fi
06 7850 240
Pedersöre
kouluaste: 7.–9. lk

Minna Paalavuo
minna.paalavuo@rkopisto.fi
Reisjärvi
kouluaste: kansanopisto

Carola Holmlund
carola.holmlund@vamia.fi
040 1457 453
vaasa
kouluaste: ammatillinen 2. aste

Anders Fransen
andersgustavfransen@gmail.com
Vaasa
kouluaste: lukio

Pohjois-Pohjanmaa

Kaija Arhio
kaija.arhio@centria.fi
kouluaste: korkea-aste

Elina Hiiva
elina.hiiva@haapop.com
040 8682 596

Tuomo Jokitalo
tuomo.jokitalo@rkopisto.fi
Reisjärvi
kouluaste: kansanopisto

Marja-Liisa Kaakko
marja-liisa.kaakko@centria.fi
044 4492 730
Ylivieska
kouluaste: korkea-aste

Katriina Klemola
Oulu
kouluaste: korkea-aste

Johanna Korkatti
johanna.korkatti@eduouka.fi
Oulu
kouluaste: lukio

Ville Laitila
villelai@gmail.com
045 6786 785
Reisjärvi
kouluaste: kansanopisto

Jari Liikanen
jari.liikanen@oamk.fi
040 0916 038
Raahe
kouluaste: ammatillinen 2. aste

Sanna Loukusa
sanna.loukusa@kao.fi
044 497 5069
Kajaani
kouluaste: ammatillinen 2. aste

Minna Mäkelä
minna.makela@eduouka.fi
Oulu
kouluaste: lukio

Ulla Mäntykangas
ulla.mantykangas@oamk.fi
040 5966 950
Oulu sekä Oulun eteläinen
kouluaste: ammatillinen 2. aste ja korkea-aste

Mervi Niskakoski
mervi.niskakoski@reisjarvi.fi
Reisjärvi
kouluaste: 7.–9. lk ja lukio

Ritva Oikarinen
ritva.oikarinen@kao.fi
044 497 5037
Kainuu
kouluaste: ammatillinen 2. aste

Ella Palojärvi
ella.palojärvi@eduouka.fi
Oulu
kouluaste: lukio

Susanna Pöyhtäri
susanna.poyhtari@rkropisto
Reisjärvi
kouluaste: kansanopisto

Anu Rautio
anu.rautio@raahenedu.fi
040 1357 148
Raahe
kouluaste: ammatillinen 2. aste

Anu Riippa
anu.riippa@oulu.fi
kouluaste: 1.–6. lk

Mira Torvinen-Määttä
mira.torvinen-maatta@raahenedu.fi
Raahe
kouluaste: ammatillinen 2. aste

Tarja Äijälä

Satakunta

Anne Felin
anne.felin@winnova.fi
044 4557 673
Pori
kouluaste: ammatillinen 2. aste

Sari Norrgård
sari.norrgard@edu.siikainen.fi
Siikainen ja Merikarvia
kouluaste_ 1.–9. lk

Marjo Yliluoma
marjo.yliluoma@karvia.fi
040 7434 854
Karvia
kouluaste: 1.–9. lk

Hanna Savolainen
hanna.savolainen@ulvila.fi
Ulvila
kouluaste: lukio

Kati Levola
kati.levola@gmail.com
050 5348 567
Pori
kouluaste: 1.–9. lk ja lukio

Varsinais-Suomi

Outi Koski
outi.koski@masku.fi
044 7388 113
Masku
kouluaste: 7.–9. lk

Sari Keskitalo
sari.keskitalo@turku.fi
Turku
kouluaste: ammatillinen 2. aste

Pirkko Korhonen
pirkko.korhonen@salo.fi
059 5529 145
Salo
kouluaste: 7.–9. lk ja lukio

Riikka Nurmi
Salo
riikka.nurmi@salo.fi
044 7787 708
Salo

Anna-Maija Lassila
Turku

Tuija Taalikka
tuija.taalikka@turku.fi
040 5385 048
Turku
kouluaste: ammatillinen 2. aste

Päivi Lindberg
paivi.lindberg@raisio.fi
Raisio
kouluaste: 7.–9. lk

Maarit Laurento
maarit.laurento@somero.fi
040 5385 048
Somero
kouluaste: 1.–6. lk

YES Tutorope-valmennukset toteutettiin vuosina 2018 ja 2019 opetus- ja kulttuuriministeriön tuella.

Valmennuksen laajuus oli 10 koulutuspäivää ja sen aikana tutoropet kasvattivat asiantuntijuuttaan yrittäjyyskasvatuksessa, tutustuivat yrittäjyyskasvatuksen pedagogisiin ratkaisuihin, työelämän ja opettajuuden muutokseen, verkostoituivat ja tutustuivat yrittäjyyskasvatuksen lähettilään työhön käytännössä. Lue lisää hankkeesta.

UUTINEN

Yhteistyö keventää opettajan taakkaa – yksinäisen puurtamisen aika on ohi, sanovat tulevat YES Tutoropet

UUTINEN

YES Tutorope Tuija Taalikka kannustaa opettajia elinikäiseen oppimiseen: ”Tarvitaan innostava ympäristö, ettei uraudu”