Uutinen

Yrittäjyyden lukiodiplomin luonnokset ovat kommentoitavana – anna palautetta 13.11. mennessä

By 28.10.2026 No Comments

Pitkään odotettu yrittäjyyden lukiodiplomi ottaa tärkeän askeleen eteenpäin. Opetushallitus on avannut lausuntokierroksen diplomin luonnoksista. Nyt on mahdollisuus vaikuttaa siihen, miten lukiolaiset voivat tulevaisuudessa osoittaa yrittäjyysosaamistaan.

Yrittäjyyden lukiodiplomi on osa laajempaa uudistusta, jossa valmistellaan myös sanataiteen sekä tieteen ja teknologian lukiodiplomeja. Samalla kuvataiteen, liikunnan ja musiikin lukiodiplomit poistuvat tarjonnasta elokuussa 2027. Uudet ja uudistetut lukiodiplomit on tarkoitus ottaa käyttöön 1.8.2027.

Lukiodiplomit tarjoavat opiskelijalle vapaaehtoisen mahdollisuuden osoittaa erityistä osaamistaan ja harrastuneisuuttaan eri aineissa ja aineryhmissä, ja ne täydentävät lukion päättötodistuksen ja ylioppilastutkintotodistuksen osoittamaa osaamista.

Yrittäjyyden lukiodiplomin luonnoksen mukaan opiskelija osoittaa osaamistaan käytännön yrittäjyysteolla, kokoaa työskentelyään ja oppimistaan kuvaavan portfolion sekä kirjoittaa pohdinnan. Yrittäjyysteko voi olla esimerkiksi uuden tuotteen, palvelun tai toimintamallin kehittämistä. Tavoitteena on syventää opiskelijan yrittäjyys- ja liiketoimintaosaamista sekä vahvistaa valmiuksia toimia yrittäjämäisesti erilaisissa toimintaympäristöissä.

Opetushallituksen lausuntokierros on avoinna 13.11.2026 asti. Kommentoitavana ovat lukiodiplomeja koskevat opetussuunnitelmamuutokset ja suoritusohjeiden luonnokset. Palautetta hyödynnetään ennen lopullisten ohjeiden valmistumista.

Lue lisää ja tutustu luonnoksiin Opetushallituksen nettisivuilla.

Lukiodiplomien uudistukseen voi perehtyä tarkemmin myös Opetushallituksen joulukuun seminaarissa, joka järjestetään Helsingissä 16.12.2026.